Gelgaudiškio armonika 2014

armonika

Armonikos „raitė“ fokstrotus

Spalio 25 dieną Gelgaudiškio kultūros centre vyko tradicinė liaudies muzikantų šventė „Gelgaudiškio armonika“. Keturioliktą kartą vykusi šventė suviliojo atvykti tik devynis mūsų rajono muzikantus, bet svečių šįkart atvyko rekordiškai daug – net dvidešimt jų sugužėjo kone iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Jonavos, Panevėžio, Tauragės, Varėnos, Lazdijų, Alytaus, Vilkaviškio, Raseinių. Treti metai iš eilės šventės organizatoriai paryškina vieną kurią nors liaudies kūrinių – šokių – grupę. Po polkos ir valso atėjo eilė fokstrotui. Taigi dalyvių buvo pageidaujama atlikti bent po vieną fokstrotą, o jį iliustravo salėje besisukančios folkloro ansamblio „Šilupė“ poros, kviesdamos į šokio sūkurį įsilieti ir visus žiūrovus.
Liaudies muzikantai yra labai saviti, kiekvienas su savo muzikavimo ir kūrinių rinkimo istorija bei patirtimi, todėl tokio pobūdžio šventėse labai sunku išskirti laimėtojus ar nugalėtojus. Visgi atlikėjus stebėję Prienų meno mokyklos mokytojas, Birštono kultūros centro folklorinio ansamblio „Raskila“ vadovas, mūsų žemietis Algirdas Seniūnas, Šakių rajono savivaldybės administracijos kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė bei vyriausioji specialistė Aurelija Papievienė rado už ką pagirti dalį atlikėjų ir juos paminėti kaip grojančius išskirtinai tradicine liaudiško grojimo maniera. Anot Algirdo Seniūno, kaip „žvaigždutės ant konjako“ galėtų būti įvardinti Vytas Rimkus (Vilnius), Bronius Kaminskas (Jonava), Valerij Posakh (Jonava), Juozas Bartkus (Panevėžys), Elytė Krapavičienė (Liepalotai), Ona Jakienė (Tauragės raj.), Gediminas Giriūnas (Vilnius), Jonas Čirvinskas (Alytus), Romas Burneika (Lazdijai), Rapolas Diržinauskas (Kauno raj.), Domantas Macelis (Kaunas), Justinas Bacevičius (Sintautai) bei Algirdas Šuopys (Sintautai). Mero simpatijos ir asmeniniai jo prizai atiteko Pijui Damušiui (Gelgaudiškis) bei Valdui Sinkevičiui (Bliuviškiai).
Šventę papuošė Kauno mieto Aleksoto bendruomenės kapela „Svirbė“ (vadovė Aurelija Bareišienė). Beveik keturias valandas trukęs renginys pamalonino liaudiškos muzikos gerbėjus bei suteikė progos armonikieriams pabendrauti tarpusavyje, bendrai pagroti kūrybinės laboratorijos metu, paplanuoti susitikimus artėjančiuose renginiuose čia bei svetur.
Kitų metų rudenį visų laukia penkioliktoji liaudies muzikantų šventė. Tikimės, kad ji bus įdomi kaip ir iki šiol buvusios, bet gal jau laikas pagalvoti ir apie naują renginio koncepciją. Tad išsiskiriame neilgam – tik metams, kurie pralėks akimirksniu.

Edgaras Pilypaitis,
Gelgaudiškio kultūros centro direktorius